Proč raději dům na hypotéku než nájemní byt


Rozhodovat o svém životě a majetku, nebo to nechat na jiných? Toto je dilema, které řeší zejména mladí lidé, co se snaží osamostatnit, postavit se v životě na vlastní nohy a mít svou střechu nad hlavou. Nejjednodušší cestou k vlastnímu bydlení je pronájem. Jakmile objevíte vhodné místo, stačí podepsat nájemní smlouvu a můžete se stěhovat. Má to ale jeden háček, vlastně víc háčků. Za prvé vám nemovitost nepatří a nemůžete s ní nakládat podle svého. Nemůžete si svévolně vybourat příčku a postavit novou, vyměnit podlahovou krytinu nebo nainstalovat vestavěnou skříň na míru či novou kuchyň. Nemůžete na zahradě domu postavit pergolu, vybudovat bazén či zahradní terasu, k tomu vám také pravděpodobně pronajímatel svolení nedá.

bydlení na hypotéku

Další problém spočívá v tom, že jste vázáni nájemní smlouvou, kterou lze vypovědět i ze strany pronajímatele. Ten se například rozhodne byt nebo dům prodat, a pokud jste si na lokalitu již zvykli, musíte si velmi rychle zas odvyknout. Nepříjemné je to hlavně tehdy, neseženete-li solidní nájem blízko odtud a musíte se stěhovat na větší vzdálenost a třeba kvůli tomu měnit zaměstnání.

dům na hypotéku

Mladí lidé, kteří se naopak rozhodnou žít ve svém domě či bytě, a vezmou si nebankovní hypotéku bez registru Hypotéky bez registru, jsou sice zadlužení, ale hradí si tím vlastní nemovitost, která jim nakonec připadne, pochopitelně pokud dodrží smluvní závazky. Podobným způsobem si lidé obstarávali bydlení i za socialismu, tehdy také existovaly úvěry na bydlení, i když s odlišnými parametry. Bydlení ve vlastním domě je pocitově mnohem příznivější, než nájem, sice se musíte o dům či byt starat a jste za něj vůči sobě zodpovědní, ale je váš a nikdo vás z něj nevystěhuje, kdy se mu zachce. Nezávislost na pronajímatelích, zejména na fyzických osobách, tu má zásadní váhu a mnoho lidí v České republice si to uvědomuje.