Kam si vzít maliníkový čaj


Na dovolenou – ženy, které se chystají na dovolenou a očekávají opětovnou silnou menstruaci, si mohou maliníkový čaj přibalit s sebou do zavazadla. Odvar z listů maliníku totiž napomáhá zmírnit nepříjemné dopady průběhu menstruačního krvácení, což se odráží v nechutenství, zvýšené teplotě, průjmu nebo dokonce zvracení.

Před porodem – na základě některých vědeckých experimentů bylo prokázáno, že popíjení maliníkového čaje zlepšuje průběh porodu a zkracuje jej přibližně o pět až deset minut. Maliník obsahuje některé látky, které posilují svalovinu dělohy a tím napomáhají bezproblémovému porodu.

zralé maliny

Detoxikace – maliníkové listy obsahují také látky, stimulující odvod moči a tvorbu žlučových kyselin, tím pádem dochází k urychlení detoxikačních procesů v organismu. Maliník je přírodní stimulátor pro řízený detox a je to jeden z čajů, které v tomto směru napomáhají bez vedlejších účinků. S maliníkovým čajem neriskujete konzumaci nežádoucích syntetických látek, které bývají součástí léků z lékáren.

keř maliníku

Pro návštěvumaliníkový čaj je vhodný i pro občasné pohoštění, můžete jej servírovat neslazený nebo s medem a nikomu neublíží. Může to být vhodné zpestření v případě, že vaše návštěva vyhledává bylinné nebo ovocné čaje a dává jim přednost před kávou. Listy maliníku neobsahují žádné návykové látky ani alergeny, po nichž by někomu bylo nevolno, maliník není toxická rostlina a užívání čajových odvarů i plodů nevyžaduje ani konzultace s lékařem. Maliníkový čaj mohou pít i malé děti a těhotné ženy a dětem se může podávat i ke snížení horečky při nachlazení a chřipce.

Jako všechny bylinné čaje, i maliníkové byste měli pít s rozumem, tedy nikoli na litry denně. Vhodné je čaje mezi sebou střídat, aby měl organismus pestřejší rozložení všech živin, a abyste také měli z pití čajů příjemný pocit i co se týče chuti.